תנועת אומץ היא גלגולה השני של עמותת אמיתי map

חזור
דף קודם
דף הבית
 

 

X הסתר תפריט
 

 

מעיין אגם

מנהלת מחלקה בהסתדרות העובדים הלאומית

מקבלת אות אומ"ץ לשנת 2007

גילתה, כיצד "נחלבו" בשיטתיות ובמצח נחושה
כספי המסים של חברי הע"ל, פרשה בגינה
נאלץ להתפטר מתפקידו שר האוצר
אברהם הירשזון.

מעיין אגם
תצלום: אלברט סדיקוב

נימוקי ועדת האותות

בשנה החולפת נחשפו פרשות שחיתות רבות, שבחלקן היו מעורבים אישים פוליטיים מן השורה הראשונה. בגלל אמצעי ההסתרה וההסוואה, התחכום וניסיונות ההערמה, נזקקו גופי אכיפת החוק, למידע פנימי מוסמך וממוסמך, על מנת לייצר תשתית של ראיות משפטיות. מלאכה זו נעזרה לא אחת, ע"י עובדים ישרים ואמיצים, שנטלו על עצמם סיכונים אישיים, לרבות אבדן פרנסה והסתבכות בתביעות משפטיות.

אחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר הייתה זו של הסתדרות העובדים הלאומית וקופת החולים שלה. בגינה נאלץ להתפטר מתפקידו שר האוצר אברהם הירשזון ועמו מספר בכירים שהודחו מתפקידיהם. מי שנטלו אחראיות על "ניקוי האורווה" היו קבוצת עובדים בארגון, שפעלה בחשאיות רבה והזינה את משרד מבקר המדינה, את משטרת ישראל ואת עמותת אומ"ץ, במידע מרשיע שהביא לחשיפת פרשה זו. הבולטת בחבורה הייתה מעיין אגם, ששימשה בחצי תריסר השנים האחרונות כמזכירת האיגוד המקצועי בהסתדרות העובדים הלאומית. מעין, אם חד הורית ואישה בעלת עקרונות ונחישות, לא יכלה עוד לעמוד מן הצד, אחרי שגילתה, כיצד "נחלבים" בשיטתיות ובמצח נחושה כספי המסים של חברי הסתדרות העובדים הלאומית. היא התריעה על כך בשיחות עם עובדים ומנהלים. עד מהרה החלו ניסיונות - ישירים וסמויים - לאיים עליה, לדחוק את רגליה ומעמדה ולסלקה מן העבודה.

מעין נקטה ביוזמה ופנתה אל גורמי אכיפת החוק. עדות לתרומתה ניתן למצוא בקטע ממכתב ששיגר אליה אהרון הילינגר, מנהל אגף בכיר במשרד מבקר המדינה: "מאז תחילת 2006 העברת למשרדנו באופן רציף ובדרכים שונות מידע לגבי פעולות בלתי תקינות רבות ושחיתויות, לכאורה, של בעלי תפקידים בהסתדרות העובדים הלאומית ובגופים הקשורים בה. אנו מעריכים את אומץ לבך ואת תרומתך".

על אומץ ליבה, על התעוזה והאזרחות הטובה ועל הדוגמא האישית המופתית, החליטה "ועדת האות" - פה אחד - להעניק את "אות אומץ" לחושפי שחיתויות, לשנת 2007 לגב' מעין אגם.
 

 

הענקת אות

לשנת 2007

הקלק לקבלת פרטים
מה קרה ב-עמותת אמיתי ?
ביקורת על תנועת אומ"ץ

חברי אומ"ץ פעלו במשך שנים בניגוד לתקנון

תקנון אומ"ץ מיום הקמתה היה תקנון מצוי, לפיו חובה לדחות אסיפה כללית בשבוע אם אין מניין. חרף זאת חברי אומ"ץ התעלמו מהוראת תקנון זו כפי שמומחש בפרוטוקול האסיפה הכללית משנת 2012. זה נוהג פסול שהשתרש במשך שנים, תוך התעלמות מופגנת מביקורת שנכתבה ונאמרה במפורש ע"י חלק מחברי העמותה. הנהלת אומ"ץ התעלמה גם מהפרת הוראות נוספות של התקנון, שמחייב את כלל חברי העמותה.


© כל הזכויות שמורות

אפשר להפיץ דף זה באמצעות דואר אלקטרוני, לשמור במחשב האישי, להוריד משרת אינטרנט ולהציגו בפני קהל. כל זאת מבלי לשנות או לפגוע במבנה הדף.
על דף זה חלים חוקי זכויות יוצרים. אין לערוך אותו ו/או לעשות בו כל שימוש שלא למטרות שלשמן נועד.